سنگ گرانیت

سنگ گرانیت جزو سنگ های طبیعی است که در ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. سنگ مقاومی که حاصل سرد شدن مواد مذاب است. گرانیت سنگی است که معادن زیادی در سراسر جهان و به خصوص ایران دارد. تنوع رنگی و اشکال گرانیت، آن را برای همه سازه ها مناسب کرده است.

گرانیت برگرفته از کلمه گرانوم به معنی مشتق شده است . سنگ گرانیت جزو سنگ های آذرینی است که عمدتا از کوارتز، فلدستپات و چند کانی تیره تشکیل شده است. اما به طور کلی گرانیت سنگی با دانه های مشخص و بلورین است که بافت برابر دانه یا نابرابر دانه دارد. به طور معمول ترکیب اصلی این سنگ از دو نوع فلدسپار(آلکالی فلدسپار به علاوه پلاژیوکلاز سدیک یا دو نوع آلکالی فلدسپار) و کوارتز است. سنگ گرانیت کانی های متنوعی مانند میکاها، هورنبلند یا هر دو و به ندرت پیروکسن دارد.

سنگ گرانیت مشکی

سنگ گرانیت و نحوه تشکیل آن

گرانیت فراوانترین سنگ موجود در پوسته قاره ای است. در سطح کره زمین، گرانیت سنگ اصلی بسیاری از رشته کوه ها در مناطق وسیعی است که به باتولیت معروف هستند. این نوع سنگ ها که در مناطق اصلی قاره ها قرار گرفته اند تحت عنوان سپر از آن ها نام می برند.

بلور های بزرگ مواد معدنی موجود در سنگ گرانیت گواه این است که این سنگ به آرامی از خنک شدن مواد مذاب درست شده است. این خنک شدن آهسته در زیر سطح زمین اتفاق افتاده و در طی مدت زمان طولانی خواهد بود. سنگ های رسوبی روی سنگ های گرانیت را پوشانده و به مرور زمان با فرسوده شدن، سنگ های گرانیت پدیدار شده اند.

ویژگی های سنگ گرانیت

سنگ گرانیت دارای ویژگی های زیادی است. این ویژگی ها آن را برای ساخت و ساز و به کار بردن در محیط های مختلف بسیار مناسب کرده است. از جمله مهمترین ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

مقاوم در برابر نفوذ آب

ویژگی بعدی که برای یک سنگ بسیار ویژه است، مقاومت در برابر نفوذ آب است. اغلب سنگ هایی که در ساختمان سازی استفاده می شوند، به آب واکنش نشان داده و دچار کپک می شوند. اما گرانیت در برابر آب مقاوم بوده و رطوبت تقریبا بر روی آن هیچ تاثیری نخواهد داشت.

دارای ظاهری صیقلی

سنگ گرانیت جزو سنگ هایی است که به صورت طبیعی دارای لعاب و درخشندگی است. همین ویژگی به آن ظاهری براق و لوکس داده است.

مقاوم در برابر حرارت

ویژگی دیگری که سنگ گرانیت را برای استفاده در ساختمان ها به خصوص نمای ساختمان مناسب کرده است، مقاومت در برابر حرارت است. این سنگ نور خورشید را به خود جذب نخواهد کرد. بنابراین سازه هایی که با این سنگ ساخته می شوند حرارت را در خود نگه نداشته و خنک باقی می مانند.

مقاوم در برابر خوردگی و ساییدگی

مقاومت در برابر خوردگی و ساییدگی، این سنگ را تقریبا برای استفاده در هر مکانی مناسب می کند. به خصوص در بخش هایی از ساختمان که عبور و مرور در آن زیاد است. استفاده از سنگ گرانیت عمر بنا را افزایش داده و میزان خوردگی و ساییدگی را به حداقل می رساند.

کاربرد‌های سنگ گرانیت

با توجه به ویژگی هایی که برای سنگ گرانیت بیان شد، می توان از آن برای بخش مختلفی از یک ساختمان استفاده کرد. این سنگ به سبب ظاهر خاص و براقی که دارد زیبایی خاصی به محیط خود می بخشد. علاوه بر این موارد، تنوع در اشکال داخل سنگ و رنگ بندی های آن، طرفداران زیادی داشته و تقریبا هر فرد با هر سلیقه ای که دارد آن را پسند می کند.

از این سنگ در قسمت های مختلفی استفاده می شود مانند:

1: ساخت راه پله های بیرونی و داخلی ساختمان

2: پوشش کف پارکینگ

3: کف ساختمان و داخل محیط های اداری و مسکونی

4: استفاده جهت کابینت و کانتر

5: استفاده جهت ساخت سینک ظرفشویی

6: ساخت محوطه سازی شهری

7: جدول کشی

8: استفاده جهت ساخت پیاده رو ها

9: استفاده جهت درست کردن کار های تزئینی

10: استفاده جهت دیوار ها

11: استفاده در کف ساختمان هایی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند.

کاربرد‌های سنگ گرانیت

انواع مختلف سنگ گرانیت

سنگ گرانیت نهبندان

سنگ گرانیت نهبندان

 

سنگ گرانیت نهبندان دارای تم رنگی خاکستری و پرتقالی است که دانه های ریز مشکی و خاکستری در آن دیده می شود. به دلیل تخلخل (دانه بندی بزرگ و درشت) این سنگ، ابتدا آن را صیقل داده و سپس آن را استفاده می کنند. این سنگ گرانیت مانند دیگر انواع آن حرارت را در خود حفظ نمی کند و در مقابل نفوذ آب و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است.

سنگ گرانیت قرمز اردستان

سنگ گرانیت قرمز اردستان

 

گرانیت قرمز اردستان به سبب رنگ خاص و درخشندگی که دارد بسیار محبوب است. سطح صاف آن به جاهایی که از آن استفاده شده شکوه و جلوه خاصی می بخشد. از این نوع گرانیت جهت تزئین نمای داخلی یا خارجی استفاده می شود. همچنین این نوع گرانیت در مقابل تغییرات آب و هوایی و ضربه و فشار بسیار مقاوم است.

گرانیت مشکی تویسرکان

گرانیت مشکی تویسرکان

 

رنگ مشکی، رنگی خاص و در عین حال بسیار لوکس است. گرانیت مشکی تویسرکان یکی از مرغوب ترین و پر طرفدارترین نوع گرانیت است. رنگ مشکی یک دست و خال های نقره ای ریزی که تنها در زیر نور مشخص است، آن را بسیار لوکس و جذاب کرده است. از این گرانیت تنها در برخی از ساختمان های خاص و نمای داخلی یا کف ساختمان استفاده می کنند.

سنگ گرانیت سفید نطنز

سنگ گرانیت سفید نطنز

این گرانیت از لحاظ رنگ زمینه در گروه سنگ های سفید قرار دارد و در سطح آن، دانه های مشکی و خاکستری ریز و یک نواختی در آن دیده می شود. به این نوع گرانیت دانه فلفلی یا گل پنبه ای می گویند. این سنگ زیبا دارای ساب پذیری خوبی دارد و از استحکام بالایی برخوردار است. همچنین در برابر آسیب های محیطی نیز مقاوم است. این سنگ جذب آب پایین داشته و برای محیط هایی که با آب سر و کار دارند بسیار مناسب است.

اطلاعات بیشتر

گرانیت سبز کاهویی بیرجند

گرانیت سبز کاهویی بیرجند

گرانیت سبز بیرجند یکی از خاص ترین و منحصر بفرد ترین سنگ ها می باشد که در پروژه ها و ساختمان های لوکس و مجلل استفاده می شود. این سنگ از جمله گرانیت هایی است که ساب پذیری بالایی دارد و در برابر خط و خش مقاومت خوبی دارد. رنگ آرامش بخش و رگه های طلایی که درون این سنگ وجود دارد آن را بسیار خاص کرده است.
به دلیل مقاومت بالا، جذب آب بسیار پایین، تخلخل کم و قابلیت تمیز شدگی سریع این نوع گرانیت، در محل های پر رفت و آمد مانند لابی هتل ها، ایستگاه های مترو و راه پله ها از این نوع گرانیت استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

نحوه نگهداری از سنگ گرانیت

سنگ گرانیت سنگ بسیار مقاومی است که به راحتی خراب نمی شود. این سنگ در برابر ساییدگی، خراشیدگی، مواد شیمیایی و مواد خورنده بسیار مقاوم است. از این رو در خصوص نگهداری آن نکته خاصی وجود ندارد.

می توانید این سنگ را به راحتی تمیز کنید و می توانید از مواد شوینده و تمیز کننده برای تمیز کردن آن استفاده کنید. اما می توانید جهت افزایش طول عمر سنگ آن را با پارچه نرم و آب ولرم تمیز کنید.