سنگ چینی

سنگ های طبیعی یکی از جاذبه های ساختمان سازی از زمان کشفشان هستند. سنگ چینی و زیر شاخه‌های آن نیز همواره جزو محبوب‌ترین ها بوده‌اند.

سنگ چینی توده سنگ‌های آهکی هستند که در اثر عوامل درونی مانند فشار و حرارت زیاد دوباره متبلور شده‌اند به همین دلیل جزء سنگ‌های دگرگون شده محسوب می‌شوند، دارای بلور‌های تشکیل‌دهنده درشتی هستند و کانی اصلی تشکیل دهنده آن‌ها کلسیت می‌باشد.

کلسیت تنها ترکیب تشکیل دهنده سنگ چینی نیست و بعضی از آن ها دارای ترکیبات کوارتز نیز می باشد. هرچه میزان کوارتز در این سنگ بیشتر باشد به همان اندازه به میزان سختی آن نیز اضافه می شود.

سنگ چینی اگر کاملا خالص باشد در طبیعت بیشتر به رنگ‌های سفید می‌باشد و رنگ خاکستری آن بیشتر به دلیل وجود مواد کربن دار است. دلیل نام گذاری این سنگ این است که اگر بر روی این سنگ ضربه بزنید صدایی شبیه به صدای ظروف چینی خواهد داشت.

سنپ چینی

ویژگی های سنگ چینی

  • سنگ چینی از نظر استحکام و جذابیت در بین سنگ های گرانیت و تراورتن قرار می گیرد.
  • ظاهر صاف و صیقلی که این سنگ دارد آن را بسیار شبیه به مرمر کرده است. همین سبب شده تا در ساخت نما و کفپوش ها نیز از آن استفاده کنند.
  • دارای جذب آب بسیار کم میباشد.
  • در برابر فشار مقاوم است.
  • دارای ساب پذیری بالایی میباشد.
  • سنگ چینی در برابر هوازدگی سطحی و عمقی مقاوم است.
  • وزن مخصوص آن 7/2 تن بر مترمکعب میباشد.
  • تخلخل پایین در حدود 3/. تا 2/1 را دارا میباشد.

چرا از سنگ چینی استفاده می شود؟

سنگ چینی از نظر کیفیت و کارایی سطح قابل قبولی دارد. همچنین مورد مهمی که باید در نظر گرفت این است که قیمت این سنگ نیز بسیار مناسب است. ترکیب رنگ سفید و یا خاکستری که سنگ چینی دارد، آن را برای نمای خارجی و همچنین سنگفرش کردن پیاده‌رو ها بسیار مناسب می‌کند.

سطح جلادار و براق سنگ حالتی مانند مرمر های گران قیمت به آن داده و می توان از آن جهت کفپوش استفاده کرد. مقاومت نسبتا خوب سنگ نیز آن را برای محیط هایی که همواره با رطوبت سر و کار دارند بسیار مناسب می‌سازد.

سنگ چینی چسبندگی خوبی با دوغاب دارد و کار کردن با آن ساده است. علاوه بر این موارد، خود سنگ دارای طرح ها و نگاره هایی است که به صورت موج دار هستند. خود این موج و شکن ها ظاهر زیبایی به محیط می دهند.

سنگ چینی قروه

سنگ چینی قروه

 

یکی از زیباترین سنگ های چینی که در ایران می توان یافت سنگ چینی قروه است. رنگ زمینه ای سفید و رگه های مشکی درون آن ظاهری جذاب به این سنگ داده است. براق بودن و سطح یک دست و صیقلی اش نیز آن را جهت استفاده در نماهای داخلی لوکس و ساختمان های مسکونی با متراژ بالا بسیار مناسب کرده است.

 

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا

 

رنگ سفید به دلیل این که در دکوراسیون محیط را بزرگتر نشان می دهد، بسیار پرطرفدار است. چینی ازنا پس زمینه ای شیری و مات دارد که خط های سفید پهنی درون آن قرار گرفته است.
از این سنگ جهت ساخت کفپوش محیط هایی مانند سرویس های بهداشتی و همچنین کف آزمایشگاه ها و دفاتر و ادارات رسمی استفاده می شود.

 

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی الیگودرز

سنگ چینی الیگودرز

 

سنگ چینی الیگودرز سطحی صاف و صیقلی دارد و معمولا بصورت اسلب برش داده میشود دارای بوک مچ و فورمچ های بسیار زیبایی است و همین طرحهای زیبای چینی الیگودرز آن را برای سالن‌های مجلل و تالارها مناسب ساخته است.

 

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی نیریز

سنگ چینی نیریز

 

برخی از افراد دوست دارند محیطشان دارای رنگ های متنوع باشد. رنگ سفید و مشکی در کنار هم بسیار دیده می شوند و تنوع زیادی نیز ایجاد می کنند. سنگ چینی نیریز دارای رنگ زمینه ای سفید با رگه های باریکی از رنگ مشکی است.
این سنگ به دلیل ساختار جذابی که دارد بیشتر در ساخت سینک های ظرفشویی و کانتر های آشپزخانه و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و طرح های بوک مچ و فورمچ آن در دیوارها و کف کار میشوند.

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی سیرجان

سنگ چینی سیرجان

 

سنگ چینی سیرجان در بین سنگ های مشابه اش بسیار متفاوت است. رنگ پس زمینه ای سنگ سیرجان به دو رنگ سفید و طلایی است. برخی از نمونه های این سنگ رنگ زمینه ای طلایی و سفید دارند که به طور هنرمندانه ای با خطوط طلایی تزئین شده است.
سنگ چینی سیرجان بسیار مقاوم است و دارای خاصیت عبور نور میباشد.از این سنگ بیشتر در کانتر آشپزخانه و محیط هایی که نیاز به رنگ بندی شیک و خاص دارند و با استفاده از خاصیت عبور نور زیبایی چشمگیری به فضا میدهند مانند لابی‌ها و آساسنسورها استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی کلکته

سنگ چینی Calacatta

 

سنگ چینی Calacatta دارای رنگ پس زمینه ای سفید با رگه های خاکستری است و در دسته white marble ها قرار میگیرد. این سنگ دارای مقاومت بسیار بالایی است. برای جلا دادن این سنگ از رزین ایتالیایی استفاده می شود.

به دلیل مقاومت بالای این سنگ در مقابل رطوبت و خش خوردگی، در محیط هایی مانند آشپزخانه، سرویس های بهداشتی و لابی هتل استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی Arabescato

سنگ چینی Arabescato

 

Arabescato از جمله سنگ های چینی بسیار قدیمی است و در سازه های ایتالیایی ردپای استفاده از این سنگ دیده می شود.

از نظر کیفیت این سنگ جزو سنگ های مستحکم است. سنگ به طور طبیعی دارای خطوط نامنظم و رگه های خاکستری است که زیبایی آن را چندین برابر کرده است. از سنگ چینی عرب اسکاتو در مواردی مانند نمای داخلی ساختمان، وان حمام و نمای داخلی سرویس بهداشتی، سینک ظرفشویی و دیگر مکان هایی که در معرض آب و رطوبت استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی بیانکو bianco

سنگ چینی Bianco

 

سنگ چینی Bianco از جمله زیباترین سنگ های طبیعی در جهان است. این سنگ ایتالیایی تنها در موراد استفاده در مکان های لوکس استفاده می شود. ظاهر مات و رنگ سفید شیری با رگه ها و لکه های خاکستری بسیار شیک و خاص است.

این سنگ از نظر کیفیت درجه 1 بوده و به سبب گران قیمت بودنش تنها در بخش هایی از ساختمان که جنبه تزئینی دارد استفاده می شود.

 

اطلاعات بیشتر

کاربرد‌های سنگ چینی

سنگ چینی مقاوم و زیبا است و می توان از آن جهت محیط هایی که مستقیم در برابر نور خورشید، باد و باران قرار دارند استفاده کرد.

به طور کلی از این نوع سنگ برای کاربرد های زیادی استفاده می شود. مثلا در فضا سازی خارجی مانند حوض ها و محوطه هایی مانند استخر ها به عنوان کفپوش و یا حتی در قسمت دیوار ها می توان از این سنگ استفاده کرد زیرا در مقابل نفوذ آب مقاوم است.

از این سنگ در نمای خارجی ساختمان های مسکونی و اداری ساده نیز استفاده می شود. رنگ و طرح یکدست این نوع سنگ، ظاهری مرتب و شیک به محیط می بخشد. مقاومت به آب، نور، حرارت و فشار هوا این سنگ را برای نماکاری بسیار مناسب کرده است.

گاهی اوقات از این سنگ جهت سنگفرش کردن بخشی از قسمت های داخلی اماکن عمومی مانند حمام ها و سرویس های بهداشتی استفاده می شود. این سنگ به سبب قابلیت های خوب خود در بخش هایی مانند آبخوری های پارک و حتی سنگ فرش بخشی از قسمت های بوستان های خانگی نیز به کار می رود

رنگ و جلای موجود در سنگ به خانه رنگی روشن می بخشد و استفاده از آن در فضای های کوچک، به بزرگتر نشان دادن محیط کمک می کند.

در برخی موارد از این سنگ با ترکیبات کوارتز بیشتر که بسیار مقاوم است، جهت ساخت سینک ظرفشویی یا کانتر آشپزخانه استفاده می شود.