سنگ مرمر

سنگ ها عضو جدا نشدنی تاریخ زندگی انسان ها هستند. از ساختن مجسمه ها گرفته تا نما ها و کف های لوکس ساختمان ها، از سنگ‌ها استفاده شده است. در ایران به سنگ حاصل از آراگونیت مرمر می گویند و نام تجاری انواع رنگی آن انیکس است. اما سنگ مرمر چه ویژگی ها و قابلیت هایی دارد که تا این اندازه محبوب است؟

بطور کلی کلسیت نیمه شفاف، لایه‌ای و نهان بلور با ته‌رنگ‌های به‌ویژه زرد، قهوه‌ای و یا سبز میباشد. سنگ مرمر از ته نشست آهسته در محلول‌های سرد بی‌کربناتی شده ( اشباع از دی اکسید کربن ) آب تشکیل شده است.

سنگ مرمر از کلمه یونانی marmoros به معنی مروارید گرفته شده است که در منابع مختلفی به درخشان هم معنی شده است .

سنگ مرمر

چرا از سنگ مرمر استفاده می شود؟

سنگ مرمر جزو سنگ هایی است که محیط خود را خنک کرده و گرما را در خود نگه نمی دارد. همچنین وجود آن در محیط سبب ایجاد آرامش می شود.

از نمونه های استفاده از سنگ مرمر در مجسمه سازی است. به دلیل مقاومت بالای سنگ در برابر ضربه و تغییرات فیزیکی مجسمه هایی از دوران قدیم که از آن جنس بودند هنوز باقی مانده اند. خاصیت شگفت انگیز این سنگ در مقابل آتش سبب شد تا بسیاری از اشراف رومی و حتی اشراف هندی، خانه های خود را از مرمر بسازند تا در برابر آتش سوزی مقاوم باشد.

ویژگی‌های سنگ مرمر

درباره پارینه سنگ
  • مرمر سنگی تزئینی است و در عین حال بسیار گران بها است. در بیشتر معادن سنگ مرمر، رنگ ها و تنوع اشکال داخلی بسیار زیادی به چشم می خورد. این سنگ در ایران با رنگ های بسیار متنوعی از جمله رنگ‌های سبز, لیمویی، زرد کهربایی، سفید شیری، عسلی تیره و قهوه ای دیده می شود.
  • یکی دیگر از ویژگی های جذاب سنگ مرمر وجود رگه هایی از ناخالصی در انواع رنگ های متنوع است. این ناخالصی ها حاصل وجود خاک رس، آهن و کوارتز می باشند. رنگ این ناخالصی ها و میزان تنوع آن ها به غلظت خود ناخالصی بستگی دارد. مثلا هرچه ناخالصی آهن بیشتر باشد رگه های قرمز بیشتر به سمت قهوه ای می روند.
  • سنگ مرمر سنگی با ساختار کریستالی محکم و تخلخل یا نفوذپذیری کم است، تخلخل پایین این سنگ باعث شده در طول پردازش های انجام شده کمتر در معرض آسیب آب قرار بگیرد.
  • این سنگ در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
  • ساب پذیری بالایی داشته و به خوبی می توان آن را با هر دکوراسیونی هماهنگ کرد.
  • سنگ مرمر قابلیت عبور نور را دارد.

کاربرد های سنگ مرمر

در زمان های گذشته درمان کننده گان (افرادی که با استفاده از گیاهان بیماری ها را درمان می کردند) اعتقاد داشتند سنگ مرمر نیرو های پلید و شیطانی را از بین می برد. همچنین از آن برای نیرو بخشی و ایجاد حس آرامش استفاده کرده اند. در ساختمان های قدیمی که بعد از 100 ها سال هنوز سرپا ایستاده اند از سنگ مرمر استفاده شده است. این سنگ سطحی صاف و صیقلی دارد. علاوه بر این در برابر تغییرات آب و هوایی و تغییر دما بسیار مقاوم است.

از رنگ های متفاوت آن مانند سفید و مشکی در ساختمان های لوکس استفاده می شود. اما رنگ سبز آن را جهت ایجاد حس آرامش در مکان های مذهبی مورد استفاده قرار می دهند.

نحوه نگهداری از سنگ مرمر

در معماری های امروزی از سنگ مرمر در موارد زیر استفاده می شود:

1: نمای خارجی ساختمان

2: استفاده از سنگ مرمر در ساخت کابینت

3: استفاده جهت ساخت سینک های مرمری

4: ساخت کانتر آشپزخانه از مرمر

5: ساخت پایه دیوار کوب از مرمر

6: پوشش کف

7: پوشش دیوار های داخلی

8: ساخت راه پله با استفاده از سنگ مرمر

9: استفاده جهت میز عسلی

10: استفاده به عنوان سنگ توالت یا وان حمام

11: ساخت مجسمه های تزئینی

در هر کدام از این قسمت ها در خانه شما که از مرمر استفاده شده است، باید روش مجزایی جهت مراقبت و تمیز کردن سنگ به کار ببرید.

در نمای خارجی که نیازی به تمیز کردن نیست. اما در تمامی بخش های داخلی باید به یاد داشته باشید که سنگ ممکن است خراش بردارد پس از جاروبرقی برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.

اگر سنگ در حمام، دستشویی یا آشپزخانه شما قرار گرفته است اصلا نباید از مواد شوینده قوی مانند سفید کننده برای تمیز کردن آن ها استفاده کنید.

تنها راه ایمن و درست برای تمیز کردن سنگ مرمر این است که مقداری آب ولرم را بر روی آن اسپری کرده و با پارچه نخی پاک کنید. اگر لکه های چربی بر روی آن مشاهده کردید می توانید صابون خورد کرده و در آب جوش حل کنید سپس بر روی بخش هایی که فکر می کنید کثیف هستند اسپری کنید. سپس آب ولرم اسپری کرده و با پارچه نرم و نخی کامل خشک کنید.

انواع سنگ مرمر

سنگ های مرمر با توجه به خواستگاهشان دارای نام های متفاوتی هستند. از جمله معروف ترین سنگ های مرمری که در ایران بسیار پر طرفدار هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

سنگ مرمر کرمان

سنگ مرمر کرمان

کرمان از جمله مهمترین منابع استخراج سنگ مرمر است. انواع مختلف سنگ های مرمر در معادن سنگ مرمر کرمان یافت می شود. سنگ مرمر دارای طیف وسیع رنگی است اما رنگ های روشنی مانند سفید و سبز بیشتر دیده می شود. سنگ سفید مرمر کرمان جزو گران قیمت ترین و در عین حال پر طرفدار ترین سنگ مرمر است.
این سنگ دارای رگه های طلایی بوده و جهت ساخت نمای خارجی، کفپوش، وان و دیوار های حمام و سرویس بهداشتی از آن استفاده می شود. این سنگ در برابر تغییرات حرارتی و آب و هوایی مقوام بوده و به خوبی می توان سال ها از آن استفاده کرد.

اطلاعات بیشتر

مرمر میمه

سنگ مرمر میمه

 

سنگ مرمر میمه از توابع شهر میمه برداشت می شود. معدن این منطقه که به آن تخت سرخ موته می گویند بیش از 60 سال قدمت داشته و از قدیمی ترین معادن سنگ مرمر ایران می باشد. به سنگ مرمر میمه مروارید نیز می گویند. مرمر میمه دارای رنگ های نباتی و کرم است که رگه های قرمز رنگی در آن ها دیده می شود.

اطلاعات بیشتر

مرمر صورتی

سنگ مرمر صورتی

 

سنگ مرمر صورتی از جمله زیباترین و خاص ترین سنگ مرمر در جهان است. این سنگ که بسیار کمیاب است با تم های تیره و روشن در طبیعت یافت می شود. سنگ مرمر صورتی به دلیل وجود اکسید آهن هیدارته است.
این سنگ را صیقل داده و جهت تزئین کف لابی هتل های لوکس، سرویس های بهداشتی و دکوراسیون داخلی از آن استفاده می کنند.

سنگ مرمر آبی

سنگ مرمر آبی

 

تم آبی یکی از خاص ترین و شیک ترین تم هایی است که در ساختمان های خاص می توان استفاده کرد. سنگ مرمر آبی با تم خاکستری روشن و رگه هایی از رنگ سفید و طلایی به صورت نامنظم در طبیعت وجود دارد. از این سنگ به دلیل نایاب بودن آن تنها در ساختمان های بسیار لوکس جهان یافت می شود.