سنگ مرمریت

یکی از قدیمی ترین سنگ هایی که میتوان آن را در بیشتر سازه های معروف و خاص دنیا دید سنگ مرمریت است. سنگی درخشان، مستحکم و در عین حال پر از شکوه.

سنگ‌های مرمریت، سنگ‌های کربناتی هستند که در اثر تبلور ناشی از گرما و فشار دگرگونی، بافت بلورین مشخصی پیدا می‌کنند که اساسا ترکیبی از کانی‌های کلسیت و دولومیت بصورت جداگانه‌ و یا ترکیبی از هردو هستند.

دولومیت نوعی سنگ کربناتی رسوبی ( نوعی سنگ آهکی ) می‌باشد که تا حد زیادی و یا بطور کامل از کربنات مضاعف سدیم و کلسیم( کانی دولومیت ) تشکیل می‌شود.

بیشتر سنگ های مرمریت در مرز صفحه های همگرا ایجاد می شوند. در این مناطق پوسته زمین بیشتر از هر قسمت دیگری در معرض دگرگونی منطقه ای قرار می گیرد.

قبل از دگرگونی، کلسیت موجود در سنگ آهک اغلب به صورت مواد فسیلی سنگین شده و بقایای جانواران گذشته است. در طی دگرگونی، کلسیت دوباره تبلور یافته و بافت سنگ تغییر پیدا می کند. در مراحل اولیه تبدیل سنگ آهک به سنگ مرمریت بلورهای کلسیت بسیار کوچک هستند چرا که در معرض دگرگونی کم قراردارند و با پیشرفت دگرگونی کریستال ها بزرگتر میشوند.

سنگ مرمریت دهبید

انواع سنگ مرمریت در ایران

شاید زمان خرید سنگ مرمریت به نام هایی چون لاشتر، چاه مرغی، پارادایس، پرطاووسی، نمین، آباده، زارع، خوی، جوشقان، انارک، نجف آباد، سفید، کاشمر، امپرادو ر، کاپوچینو، لته و …..  برخورده باشید که همگی از انواع سنگ های مرمریت میباشند، و ویژگیهای منحصر بفردی نیز دارند.

سنگ مرمریت لاشتر

سنگ مرمریت لاشتر

 

یکی از خاص ترین سنگ های مرمریت سنگ لاشتر است. این سنگ که دارای رنگی مشکی است دارای جذابیت خاصی است. در مقابل جذب آب بسیار مقاوم بوده و برای محیط هایی چون سرویس بهداشتی، فضا های باز و قسمت های مختلف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ با رگه های باریک و ظریفی که دارد به مکانی که در آن قرار دارد ظرافت و جذابیت خاصی هدیه می کند. زیبایی هنرمندانه سنگ با معماری نوین ترکیب شده و سازه ای لوکس و در عین حال مدرن را تداعی می کند

اطلاعات بیشتر

سنگ چینی Arabescato

سنگ مرمریت زارع

 

سنگ مرمریت زارع دارای رنگ زمینه ای بسیار روشن با رگه های یخی است. به طور کلی این سنگ در رنگ‌های کرم روشن، کرم، کرم گل دار، کرم بژ، یافت می شود. از این سنگ برای محیط های اداری، لابی هتل ها و ساختمان ها و واحدهای مسکونی و تجاری استفاده می شود.
اطلاعات بیشتر

سنگ مرمریت چاه مرغی

سنگ مرمریت چاه مرغی

 

سنگ مرمریت چاه مرغی جزو سنگ های مرمریت لوکس و گران قیمتی است که در رنگ کرم روشن دیده می شود. این سنگ یک دست و شیک را بیشتر در محیط هایی که لوکس و خاص هستند استفاده می کنند. بیشتر در هتل ها و مکان های اداری خاص و لاکچری می توان این سنگ را مشاهده کرد.
اطلاعات بیشتر

سنگ مرمریت پارادایس

سنگ مرمریت پارادایس

 

یکی از مورد استفاده ترین سنگ های مرمریتی که در ساختمان ها دیده می شوند از نوع مرمریت پارادایس است. این سنگ رنگ زمینه کرم رنگی دارد که در آن رگه هایی از رنگ های خاکی و تیره تر دیده می شود. این سنگ به نسبت کیفیتی که دارد قیمت مناسبی داشته و برای ساخت نمای داخلی ساختمان ها و سنگفرش های داخلی بسیار پرطرفدار است.

اطلاعات بیشتر

سنگ مرمریت لته

سنگ مرمریت لته

 

سنگ مرمریت لته دارای رنگ زمینه ای سفید بوده و در سورت لاین و دارک فرآوری و عرضه می شود. این سنگ ساپ پذیری بالا داشته و به سبب رنگ روشنی که دارد جزو پر فروش ترین سنگ های مرمریت در جهان است. از این سنگ بیشتر در فضای داخلی ساختمان های لوکس استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

سنگ مرمریت کاپوچینو

سنگ مرمریت کاپوچینو

 

سنگ مرمریت کاپوچینو مرمریتی است که دارای رنگ زمینه ای کرم بژ است و در آن گل های زرد و صورتی پراکنده است. طرح سنگ مرمریت کاپوچینو به شکل یک فنجان کاپوچینو است. ترکیب رنگی آن سفید و قهوه ای ملایم است. رنگ بندی خاص این سنگ مورد استقبال مشتریان داخلی و خارجی قرار گرفته است.

اطلاعات بیشتر

سنگ مرمریت دهبید شایان

سنگ مرمریت دهبید شایان

 

سنگ مرمریت دهبید شایان دارای رنگ کرم روشن است. که در سورت های مختلف با خط های قرمز، قهوه ای و هاله هایی از گل یخ نیز موجود می باشد. این سنگ به سبب ساب پذیری بالا و کیفیت عالی که دارد بسیار پر مصرف است.

اطلاعات بیشتر

مشخصات سنگ مرمریت

 • کانی های اصلی سنگ مرمریت کلسیت و دولومیت میباشد که بر اساس مقدار کربنات کلسیم یا منیزیم با نامهای مرمریت کلسیتی و مرمریت منیزیتی ( دولومیتی ) شناخته می‌شود. از کانی‌های فرعی موجود در سنگهای مرمریت میتوان به سیلیس، میکا، اکسید آهن، سرپانتین و گرافیت اشاره کرد.
 • سنگ‌های مرمریت به علت خاصیت آهکی، دارای جذب آب بالایی میباشند به همین علت در مکانهایی مانند حمام ها توصیه نمیشوند، و از آنجایی که در برابر آب باران و هوازدگی مقاومت کمتری دارند برای نماهای بیرونی ساختمانها کمتر مورد استفاده قرار میگیرند.
 • وزن مخصوص سنگ مرمریت در حدود2560 کیلوگرم بر مترمربع میباشد
 • درجه سختی مرمریت های کلسیتی نسبت به مرمریتهای دولومیتی کمتر بوده و در حدود 3 میباشد درحالیکه درجه سختی مرمریتهای دولومیتی ( منیزیتی ) 3.5 الی 4 میباشد.
 • سنگهای مرمریت دارای خلل و فرج کمتری نسبت به سنگهایی مانند تراورتن بوده و دارای رنگ بندی های بسیار متنوعی میباشد
 • از ویژگیهایی که سنگ مرمریت را نسبت به سایر سنگها متمایز کرده قابلیت  سایش پذیر بودن این سنگ میباشد

چرا از سنگ مرمریت استفاده می شود؟

اگرچه کشور ایران دارای معادن سنگ بسیار زیادی است اما یکی از پرکاربرد ترین ها همواره سنگ مرمریت بوده است. ویژگی های منحصر به فرد و قابلیت های جذاب این سنگ باعث محبوبیت بالای این سنگ شده و علاوه بر ویژگیهای منحصر بفردش، ساب پذیری بالا و مجدد این سنگ، تنوع در طرح‌ها و رنگ‌های این نوع سنگ باعث استفاده از این سنگ در نماهای داخلی شده است.

کاربردهای سنگ مرمریت

کاربرد عمده سنگ مرمریت در ساختمان سازی میباشد. به طوری که این روز ها بیشتر ساختمان ها در تزئین بخش های داخلی و کف از این سنگ استفاده می کنند. اما به طور کلی در بخش های زیر از سنگ مرمریت استفاده می شود.

 • استفاده از مرمریت برای دیوارها
 • استفاده برای کف اتاق خواب
 • به کار بردن مرمریت در راه پله ها
 • استفاده از مرمریت در سرویس بهداشتی
 • در آشپزخانه و پذیرایی
 • استفاده از مرمریت برای مجسمه های گران قیمت
 • استفاده از مرمریت برای کاربرد های پزشکی