سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از جمله سنگ های تزئینی است که جهت ساخت و ساز از آن استفاده می شود. ویژگی های برجسته تراورتن مانند استحکام، زیبایی و تنوع رنگ موجود در آن، از جمله دلایل محبوبیتش است.

بطور کلی تراورتن از ته نشینی کربنات کلسیم در محلول‌های آبهای گرم یا داغ کربناته و معمولا در کف آبهای کم عمق تشکیل شده است. گاهی اوقات به منظور استفاده در مقاصد تجاری در گروه سنگ آهک طبقه بندی میشود ( زیرا اساسا از کربنات کلسیم تشکیل شده است ) و گاهی در مواقعی که صیقل پذیر باشد در گروه مرمریت ها قرار میگیرد. تراورتن دارای ظاهری فیبری شکل بوده و در انواع سفید، برنزی، کرم رنگ و قرمز دیده می شود.

اگرچه سنگ تراورتن سنگ مرمریت نیست، اما از نظر ظاهری بسیار شبیه یکدیگر هستند. تراورتن دارای تخلخل زیادی است که همین امر سبب مقاومت در برابر گرما، حرارت و نور مستقیم می شود. خلل و فرج های موجود در سنگ تراورتن حالت ماتی به سنگ داده و از منعکس کردن نور جلوگیری می کنند.

استفاده از این نوع سنگ برای نما و راه پله ها بسیار کاربری بوده و برای سالیان متمادی مقاومت خود را در بنای بکار رفته حفظ خواهند کرد. تنوع رنگی تراورتن بسیار زیاد است و به دلیل طبیعی بودن رنگ ها جلوه خاصی به محیط خواهند داد.

معدن سنگ تراورتن

ویژگی‌های سنگ تراورتن

  • به دلیل وجود خلل و فرج‌هایی که در پشت سنگ تراورتن قرار دارد می توان برای نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد. چرا که ملات به خوبی به خورد سنگ رفته و به سطح مورد نظر محکم می چسبد.
  • وزن مخصوص سنگ تراورتن ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب میباشد و دارای مقاومت قابل قبولی است.
  • این سنگ ساب پذیری بالایی دارد و اگر با موادی مانند اپوکسی پوشیده شود، می توان از آن برای نمای کف استفاده کرد.
  • از تراورتن در راه پله ها و از نوع پولیش نشده این سنگ که رنگ ماتی دارد و لغزندگی بسیار پایینی دارد در مکان هایی مانند حمام و سرویس بهداشتی استفاده  می کنند.

ویژگی‌های سنگ تراورتن

تراورتن دره بخاری

سنگ تراورتن دره بخاری

 

سنگ تراورتن دره بخاری از جمله پرکاربرد ترین و محبوب ترین نوع از سنگ تراورتن است. زمینه سنگ، کرم روشن تا شکلاتی است. تراورتن دره بخاری دارای دو نوع موج دار و بدون موج است و در برابر ساییدگی، رنگ رفتگی یا پریدگی و شکستگی بسیار مقاوم است. از سنگ تراورتن دره بخاری جهت نمای اصلی یا برونی ساختمان ها، پوشش دیوار، پوشش کف، محوطه سازی و مصنوعات دکوری استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر
سنگ تراورتن تنکاب

سنگ تراورتن تکاب

 

سنگ تراورتن تکاب دارای طیف رنگ زمینه ای کرمی تا شکلاتی است. این سنگ در تناژ رنگ های روشن به سفیدی می زند. سنگ تراورتن تکاب همانند دیگر سنگ های تراورتن ساب پذیری بالایی داشته و استحکام خوبی دارد. انواع رنگ های روشن آن را در کف و رنگ های دیگر را جهت نماکاری ساختمان بخصوص بعنوان مصالح اصلی نماهای رومی استفاده می کنند.

اطلاعات بیشتر
سنگ تراورتن آتشکوه

سنگ تراورتن آتش‌کوه

 

سنگ تراورتن آتش کوه از جمله زیباترین سنگ های تراورتن است. این سنگ تراکم بالایی داشته و شکل ها و طرح های خیره کننده و جذابی نیز دارد. این سنگ نیز در دو مدل موج دار و بدون موج موجود می باشد. ساب پذیری عالی، رنگ بسیار روشن، موج های منظم و تراکم بسیار بالایی دارد. سطح این سنگ حفره های بسیار کمی داشته و برای نما های کلاسیک و یا نماهای رومی مورد استفاده قرار میگیرد.

اطلاعات بیشتر
تراورتن لوشان

سنگ تراورتن لوشان

 

سنگ تراورتن لوشان دارای رنگ زمینه ای کرم تا بژ است. این سنگ نسبت به بقیه سنگ ها تخلخل بیشتری داشته و رنگ کدرتری دارد. با توجه به وزن و ضخامت سنگ از آن در نمای ساختمان استفاده می کنند. در برخی موارد به دلیل لغزنده نبودن سنگ از آن در حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شود.

اطلاعات بیشتر

دربین سنگهای تراورتن دو نوعِ دیگری از تراورتن یافت میشود که دارای بافت ریزی میباشند و با نامهای استالاکتیت و استالاگمیت شناخته میشوند.

استالاکتیت یک واژه یونانی است و برگفته از مفهوم چکیدن ( آنچه که میچکد ) میباشد. نوعی از رسوبات استوانه ای است که از سقف غارها آویزان میباشد و از ته نشین شدن کلسیم کربنات و مواد معدنی دیگر تشکیل میشود. قطراتی که از استالاکتیت‌ها می‌چکد کلسیت بیشتری در انتها ته نشین میکند که باعث بوجود آمدن استالاگمیت‌ها میشود.

کاربرد‌های سنگ تراورتن

از سنگ تراورتن اغلب به عنوان مصالح ساختمانی استفاده می شود. رومی ها برای ساخت معابد، قنات ها و بناهای تاریخی، مجموعه حمام ها و آمفی تئاتر هایی مانند کولوسئوم(یکی از بزرگترین سازه های جهان و بزرگترین تماشاخانه رم باستان)، ذخایر سنگ تراورتن را استخراج می کردند.

ردپای استفاده از سنگ تراورتن در قرن بیستم به چشم می خورد. از لس آنجلس و کالیفرنیا گرفته تا پاریس و قلب رم سازه هایی دیده می شوند که نما یا کفپوش آن از این سنگ ساخته شده است.

سنگ تراورتن یکی از چندین سنگ طبیعی است که برای سنگفرش پاسیو و مسیرهای باغ مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ را از روی حفره ها و فرورفتگی هایی که در سطح خود دارد، شناسایی می کنند. این فرورفتگی به دلیل وجود گاز های طبیعی است که در زمان تشکیل درون سنگ گیر افتاده اند و اکنون به شکل حفره دیده می شوند.

تراورتن به طور طبیعی در رنگ های مختلفی از کرم، سفید، شکلاتی، قرمز، گردویی، لیمویی و سیلور موجود می باشد.

درباره پارینه سنگ